MISTRZOSTWO = BARAŻ
Problem który jest od lat i ciężko go rozwiązać czyli mistrzostwo nie daje awansu a jedynie prawo gry w dwumeczu barażowym gdzie decyduje dyspozycja dnia zawodników i tak cały sezon można w jeden dzień zaprzepaścić słabym występem. Podobnie jest w grupach IV Ligi dolnośląskiej, małopolskiej czy też w mazowieckiej. Przekonały się o tym Szombierki Bytom które po przerwie spowodowanej pandemią rozegrały jeden mecz barażowy, po długiej przerwie mecz wyrównany rozstrzygnięty stałymi fragmentami gry, ale to przeszłość teraz w gronie kandydatów Szombierek nie ma.
 
TABELA PO RUNDZIE JESIENNEJ
Pozycja   Zespół Pl W D L Pts SF SA +/-
1 Unia Kosztowy 16 11 1 4 34 38 17 21
2 Warta Zawiercie 16 9 5 2 32 37 14 23
3 Unia Dąbrowa Górnicza 16 10 2 4 32 28 15 13
4 Raków II Częstochowa 16 9 4 3 31 24 10 14
AKTUALNA TABELA
Pozycja   Zespół Pl W D L Pts SF SA +/-
1 Raków II Częstochowa 21 14 4 3 46 35 11 24
2 Unia Dąbrowa Górnicza 20 12 3 5 39 38 23 15
3 Warta Zawiercie 21 11 5 5 38 49 21 28
4 Unia Kosztowy 21 11 5 5 38 44 28 16
 
Można by powiedzieć znajdź jedną poważną różnice patrząc na tabelę? Zgadza się, tak rezerwy Rakowa Częstochowa które pną się w górę tabeli i zaszły na samą górę i pewnie tam pozostaną do samego końca, tylko cud mógłby zabrać drugiej drużynie Rakowa Częstochowa pierwsze miejsce. Lider IV Ligi w poprzedniej kolejce podejmował Mikołów potem czeka spotkanie w delegacji z Unią Kosztowy, następnie Unia Dąbrowa Górnicza na własnym boisku. Po tych trzech meczach sytuacja może być bardzie klarowna. W Częstochowie jest jeden cel to awans do III Ligi, aby tak się stało podopieczni trenera Tomasza Kuźmy muszą wygrać grupę 1. Zina IV ligi, a następnie skutecznie zagrać w barażu. Cel jest jak najbardziej do spełnienia. Raków II po pierwszej części sezonu zajmował czwarte miejsce w tabeli tracił do mistrzów jesieni Unii Kosztowy traci zaledwie trzy punkty a teraz ma sześć punktów przewagi zaledwie po czterech wiosennych kolejkach. Druga drużyna Rakowa Częstochowa została poważnie wzmocniona, przed drugą częścią sezonu dołączyło trzech zawodników. Hiszpan Adrian Balboa to ofensywny pomocnik, który w przeszłości występował między innymi w Leeds United U-23. Kolejnym piłkarzem, który podpisał kontrakt z drużyną jest Hubert Tylec. 27-latek ma za sobą występy w Zagłębiu Sosnowiec, Skrze Częstochowa, GKS-ie Bełchatów czy Polonii Bytom a ostatnio grał w Tęczy Błędów. Ostatnim, który związał się z Rakowem II jest bramkarz Oskar Kubik, który ostatnio reprezentował barwy Wólczanki Wólka Pełkińska, a w swoim CV ma między innymi grę w GKS-ie Tychy, Skrze Częstochowa i Ruchu Zdzieszowice.  Podsumowując Raków II Częstochowa organizacyjnie, sportowo a przed wszystkim finansowo jest poza zasięgiem, jednak do puki piłka w grze, wszystko jest możliwe choć pięć wygranych w rundzie wiosennej świadczy o jednym z meczu na mecz Raków się rozkręca.
 
Aktualny wicelider tabeli można powiedzieć jest niespodzianką rozgrywek i na obecną chwilę jest najbliżej rezerw Rakowa Częstochowa. Kluczowy będzie zaległy mecz 29 kwietnia z Dramą Zbrosławice i oczywiście do tego czasu byłoby dobrze żeby przewaga punktowa się nie powiększyła. Chodzi o to żeby jak najdłużej można było cieszyć się walką o pierwsze miejsce w tej grupie.  Jednak Unia ma swoje problemy poza sportowe kilka problemów dokładnie, jakie nałożyły się niemal jednocześnie spowodowały, że istnieje wiele przesłanek ku temu, że duma piłkarska miasta Dąbrowa Górnicza, najwyżej usytuowany w piłkarskiej hierarchii Klub KS Unia Dąbrowa Górnicza, nie wystartuje w sezonie 2021/2022, a co także prawdopodobne, nie dokończy obecnych rozgrywek i w 100-lecie swojego istnienia zniknie z piłkarskiej mapy Polski. Przez prawie już cztery miesiące obecnie funkcjonujący Zarząd szczegółowo analizował sytuację finansową klubu i poszukiwał wszelkich dostępnych możliwości, prowadząc rozmowy i negocjacje z wszystkimi dotychczasowymi podmiotami, które wspierały nasz Klub. Obecnie jednak wyczerpał wszystkie możliwości na zbudowanie budżetu, który pozwala myśleć o przyszłości Klubu w perspektywie pełnego kalendarzowego roku 2021.

Na ten fakt złożyły się dwa główne czynniki. Dotychczas ogromne zaangażowanie przede wszystkim dwóch dużych firm sponsorujących Unię, gwarantowało utrzymanie na poziomie IV ligi. Jednak teraz wycofanie się jednego z kluczowych sponsorów pcha nas  Unię do podjęcia decyzji o ogłoszeniu upadłości klubu. Kolejnym powodem, który nawarstwił problemy jest wysokość dotacji miejskiej, która nie wystarcza na utrzymanie Klubu na poziomie IV ligi. Klub na 100-lecie istnienia, otrzymał dotacje w wysokości 55 000 zł, podczas gdy wnioskowana przez Klub kwota wynosiła ponad 200 000 zł, co nie jest żadnym wymysłem Zarządu, lecz odzwierciedla rzeczywiste potrzeby Klubu na tym szczeblu rozgrywkowym. Klub oczywiście zdawał sobie sprawę, że sytuacja pandemiczna w Polsce może być przyczynkiem do wielu cięć budżetowych w samorządach, jednak fakty, które zostaną omówione w kolejnych zdaniach powodują, że w kontekście wysokości dotacji argument ten nie powinien stanowić właściwego wytłumaczenia. Dla porównania drużyny IV ligowe w innych gminach regularnie otrzymują środki podobne do tych, o jakie wnioskował Zarząd Unii, co może świadczyć o realnych wymaganiach finansowych IV ligowych zespołów. Jednocześnie, ogromne zdziwienie budzi fakt, że w Dąbrowie Górniczej, kluby występujące w ligach niższych (Liga Okręgowa, A Klasa) otrzymały większe dotacje niż Unia Dąbrowa Górnicza, mimo, że ich potrzeby są nieporównywalnie niższe. W związku z powyższym, wystosowane zostało pismo przez Klub do Prezydenta Dąbrowy Górniczej Marcina Bazylaka.
 
W związku z trudną sytuacją Unii, o czym poinformował Zarząd pod koniec marca, na zaproszenie Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. Marki Miasta, Kultury i Sportu oraz Naczelnika Wydziału Kultury, Sportu i Organizacji Czasu Wolnego w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie z przedstawicielami Klubu Unia Dąbrowa Górnicza.  Podczas spotkania działacze Unii przedstawili sytuację wewnątrz klubu oraz wskazali możliwość zmian w składzie zarządu. Co cieszy, przedstawiciele miasta zadeklarowali gotowość do pomocy Unii pod warunkiem wyjaśnienia wszystkich kwestii związanych z formalną stroną działania klubu. W trakcie rozmowy wskazano możliwe obszary wsparcia miasta dla klubu. W oparciu o tę informację Klub przygotuje dokumenty analizujące sytuację finansową klubu oraz plan rozwoju organizacyjnego i sportowego. W oparciu o te materiały podczas kolejnego spotkania w kwietniu br. zostaną podjęte decyzje co do kolejnych kroków we współpracy miasta z klubem. Podsumowując, Unia Dąbrowa Górnicza rozpoczęła rozmowy z Miastem, które będą kontynuowane w najbliższych tygodniach.
 
Liczba siedem to zmora Unii Kosztowy aktualnych Mistrzów Jesieni ta magiczna czarna liczba mówi ile mają meczy bez wygranej. Przed tygodniem pojedynek z Unią Dąbrowa Górnicza i podział punktów co skrzętnie wykorzystali zawodnicy Rakowa Częstochowa którzy powiększyli przewagę punktową, pamiętajmy nam zależy na emocjach jak najdłużej walce natomiast zawodnikom z Częstochowy szybko zaklepać pierwsze miejsce i szykować się do barażu. Trzy remisy z niżej notowanymi rywalami Przemszą Siewierz czy AKS Mikołów oraz Dramą Zbrosławice no i czarę goryczy przelewa wysoka porażka ze Szczakowianką Jaworzno pięć do zera po tym spotkaniu przecieraliśmy oczy ze dziwienia pierwsza drużyna po rundzie jesiennej tylko przegrywa i remisuje. Teraz czekają kolejne ciężkie mecze Unię Kosztowy w ten weekend pojedynek aktualnego lidera Rakowa II Częstochowa z aktualnym Mistrzami Jesieni spotkanie na obiekcie Unii Kosztowy natomiast za tydzień pojedynek na M10 w Zawierciu z Wartą Zawiercie. Czy czarna liczba powiększy się z siedmiu do dziewięciu?
 
Warta Zawiercie mogła zdobyć pierwsze miejsce i zimę spędzić na fotelu lidera wystarczyło wygrać dwa ostatnie mecze rundy jesiennej co niestety się nie udało a tak wiosną tylko na tydzień udało się podopiecznym Roberta Majchrzaka zasiąść na  pierwszym miejscu. 2021 rok to stulecie Klubu i wiele się mówiło o walce o najwyższe cele czyli pierwsze miejsce a potem może III Liga no, ale przed starem rundy wycofał się jeden z ważnych sponsorów w miedzy czasie też kilku innych wiadomo pandemia łatwo nie jest.  Mniejsza kasa i z Miasta bo budżet troszkę uszczuplony w porównaniu do ubiegłego roku, mniej monety i co za tym poszły cięcia trzech kluczowych zawodników odeszło z Klubu a ich miejsce mieli przyjść juniorzy których jak na lekarstwo no i jedyny transfer do bramkarz Bartek Będkowski. Runda wiosenna mimo osłabień zaczęła się rewelacyjnie wygrana ze Śląskiem Świętochłowice potem pogrom RKS Grodziec dziewięć do jednego a potem przyszedł zimy kubeł wody trzy mecze bez strzelonego gola i bez zdobyczy punktowej a ze Szczakowianką Jaworzno dwa zmarnowane rzuty karne! Teraz pora na wyjazd do Mikołowa, ciężki szykuje się mecz jednak dobry na przełamanie bo jeśli nie teraz to kiedy? Jeśli ktoś sobie robił nadzieje na walkę o awans, to trzeba siąść wygodnie w fotelu i przekalkulować wszystko bo III Liga kosztuje i to nie mało. Kibicom drużyny w M10 pozostaje cieszyć się rozgrywkami w IV Lidze i kibicować aby zespół był drugi w tabeli na koniec rozgrywek bo taki są obecnie możliwości Warty Zawiercie i jeśli będzie drugie miejsce to będzie sukces.
 
Podsumowując dla nas faworytem obecnie nie tylko grupy I ale barażu jeśli rezerwy Rakowa Częstochowa wygrają grupę to właśnie tu bym upatrywał beniaminka III Ligi w nowym sezonie jednak wiadomo różnie bywa w futbolu. Jednak jak dla mnie grupa jest do wygrania dla podopiecznych Rafała Kuźmy a baraż to już inna sprawa, ale na papierze Raków jest faworytem nawet Odrze Wodzisław tylko jak to mówią dwumecz to dyspozycja danego dnia i szczęścia bo to wszystko składa się na sukces.
 
 
źródło: Rakow.com / facebook.com/ksuniadabrowagornicza foto: KP Warta Zawiercie

Użytkownicy ponoszą całkowitą odpowiedzialność za wprowadzane przez siebie treści KOMENTARZY jak i szkody powstałe w wyniku ich zachowania.