Podsumowanie 2018 roku i omówienie planów na przyszłość z Prezesem Kulą

Podczas integracyjnego spotkania przedstawicieli klubów Podokręgu Sosnowiec z prezesem Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henrykiem Kulą był czas na podsumowanie wydarzeń z 2018 roku i omówienie planów na przyszłość.

- Zacznę od tego, że frekwencja dopisała – mówi prezes Podokręgu Sosnowiec Józef Grząba. – Przywitałem oczywiście wszystkich obecnych, ale szczególnie było mi miło, że goszcząc Henryka Kulę w gronie zagłębiowskich działaczy, mogłem podkreślić, że są z nami także: honorowy prezes Zagłębia Sosnowiec Leszek Baczyński, aktualny sternik naszego ekstraklasowego klubu Marcin Jaroszewski oraz zarządzający KKS Czarni Sosnowiec, którego wizytówką są aktualne wicemistrzynie Polski dyrektor Robert Majewski i wiceprezes Bartosz Górski.

Awans piłkarzy Zagłębia do ekstraklasy i wicemistrzostwo kraju wywalczone przez zawodniczki Czarnych to bez wątpienia najbardziej spektakularne sukcesy zagłębiowskiej piłki.- Ale nie tylko nimi możemy się pochwalić – dodaje Józef Grząba. – Bez wątpienia najbardziej wszystkie kluby odczuły wprowadzone od lipca zwolnienie z opłat za udział w rozgrywkach, rejestrację, potwierdzanie i uprawnianie zawodników do kategorii juniora oraz z opłat związanych ze zmianą przynależności klubowej do wieku trampkarza. Wielką ulgą będzie też przygotowywane obecnie przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzenie zmieniające zasady badań lekarskich. Podkreśliłem, że wielką zasługę w tej rewolucji ma PZPN, reprezentowany na wszystkich ministerialnych spotkaniach przez członka zarządu naszej piłkarskiej centrali, a zarazem prezesa Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Mieczysława Golbę, który w wywiadzie udzielnym dla „Sportu” wspomniał o wielkiej roli Henryka Kuli, jako inicjatora. A na koniec oficjalnej części przypomniałem o otwartym do 15 marca Programie „Klub”, czyli o pieniądzach, które można pozyskać z Ministerstwa Sportu i po prezentacji filmów podsumowujących rok 2018 mogliśmy przejść do rozmów w cztery oczy.

Prezes Śląskiego ZPN Henryk Kula zarówno dla tych, którzy już trzeci raz uczestniczyli w takich spotkaniach, jak i dla tych, którzy „debiutowali” miał sporo informacji. Przypomniał o preferencyjnej formie ubezpieczeń dla piłkarzy PZU-PZPN, o programie „Sędzia klubowy” oraz nowej tabeli ekwiwalentów, dzięki której wolni zawodnicy, od ekstraklasy do klasy okręgowej włącznie, będą mogli przechodzić za darmo do klubów od klasy A i niższych.

- Jako przedstawiciel nowego zarządu Orbity Bukowno, którego prezesem został Kornel Kąkol, miałem okazję porozmawiać z Henrykiem Kulą o naszych codziennych sprawach – mówi Zbigniew Liszka. – Korzystaliśmy z dotacji ministerialnej Programu „Klub” i w tym roku też będziemy chcieli skorzystać z tego wsparcia. Cieszymy się też ze zwolnienia z opłat, które ponosiły do tej pory drużyny młodzieżowe i programu „Sędzia klubowy”, bo to następna możliwość obniżenia kosztów, które klub musi ponosić. Czekamy na rewolucję w badaniach lekarskich dla sportowców amatorów i mamy nadzieję, że uda się władzom sportowym i krajowym pokonać lobby lekarskie, które zgłaszają protesty. Jesteśmy co prawda geograficznie klubem z województwa Małopolskiego, ale znacznie bliżej nam do klubów z Podokręgu Sosnowiec niż z Nowego Sącza czy Zakopanego, a i poziom sportowy jest tu wyższy.

Nowy zarząd ma też od niedawna Warta Zawiercie, na czele której stanął Dawid Zawrin, który też miał okazję spotkać się z Henrykiem Kulą, tak samo jak „weteran” spotkań integracyjnych Maciej Mizia, prezes Górnika Sosnowiec.

- Z prezesem Kulą na takich spotkaniach można porozmawiać o wszystkich sprawach klubowych – zaznacza Maciej Mizia. – Zapytałem między innymi jaka jest możliwość zdobycia biletów dla dzieci na mecze reprezentacji Polski. Fajnie, że drużyny młodzieżowe zostały zwolnione z opłat, ale dla takich małych klubów jak nasz wydatki i tak są przytłaczające. Dlatego takie programy jak „Sędzia klubowy” czy wiadomości o nowych badaniach lekarskich i możliwości darmowych transferów do klasy A są dla nas bardzo ważne. I bardzo dobrze, że prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej dzieli się takimi wiadomościami z działaczami klubów.

źródło: slzpn.katowice.pl
foto: slzpn.katowice.pl

VIDEO