sobota, 2 marzec 2019
Warta Zawiercie vs Stal Bielsko-Biała
11:00 | Moniuszki 10
sobota, 23 luty 2019
Łazowianka Ł vs LTS Wierbka
15:00 | Moniuszki 10, Zawiercie
sobota, 23 luty 2019
Źródło vs Jura Niegowa
15:00 | ul. Browar 7 , Kromołów
sobota, 23 marzec 2019
Przemsza O. vs MKS Poręba
16:00 | Białej Przemszy 1

Od nowego sezonu wymóg dwóch młodzieżowców w HAIZ IV Lidze

Na razie mamy 33 kluby zainteresowane grą w IV lidze w sezonie 2018/2019. Ciągle bowiem nie wiadomo który zespół zajmie miejsce zwolnione przez spadkowicza z III ligi, czyli Unię Turza Śląska. Kandydatów jest dwóch, czyli JSP Szczakowianka i Kuźnia Ustroń, bo one zajęły 14 miejsca w I i II grupie, więc zmierzą się w barażach. Ale to był ostatni punkt zebrania przedstawicieli czwartoligowców w siedzibie Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Zaczęło się od krótkiego wystąpienia prezesa ŚlZPN Henryka Kuli, który poinformował zebranych, reprezentujących 28 kluby, że zgodnie z wytycznymi Polskiego Związku Piłki Nożnej, w IV-ligowych rozgrywkach obowiązywać będzie wymóg gry dwóch młodzieżowców (rocznik 1998 i młodsi) w każdej z drużyn. - Mamy jednak jeszcze inną motywację dla prezesów i trenerów, którzy chcą stawiać na młodzież - mówi Henryk Kula. - Wprowadzamy bowiem reguły PRO JUNIOR SYSTEM i będziemy nagradzać kluby, w których grać będą zawodnicy do 19 roku życia, czyli z rocznika 2000 i młodsi. Przewidujemy dla nich, a te kwoty są zapisane w regulaminie, 35 tysięcy złotych za zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji, 25 tysięcy złotych za drugie, 20 tysięcy złotych za trzecie, 15 tysięcy złotych za czwarte i 5 tysięcy złotych za piąte. Jak łatwo policzyć na kluby czeka więc pula 100 tysięcy złotych.

Po wprowadzeniu prezesa głos przejęli przewodniczący Wydziału Gier Śląskiego Związku Piłki Nożnej Marek Gałuszka oraz członek zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej i zarazem członek Komisji Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego PZPN Teodor Wawoczny. Najpierw wyjaśnili kwestie regulaminowe, a następnie przegłosowano ramowy terminarz, w którym pierwszą kolejkę wyznaczono na 11 sierpnia, drugą na święto 15 sierpnia, z zaznaczeniem, że będzie to jedyna piłkarska środa w jesiennym kalendarzu czwartoligowców, który zakończy się 11 listopada.

Kiedy przyszedł czas na ustalanie terminarza w ruch poszedł... puchar wypełniony przez Łukasza Nieużyłę 16 karteczkami, a przedstawiciele klubów wyciągali z niego numerki. W efekcie w pierwszej kolejce I grupy IV ligi zmierzą się: Przemsza Siewierz - Raków II Częstochowa, Szombierki Bytom - Slavia Ruda Śląska, Unia Kosztowy - MKS Myszków, Gwarek Ornontowice - Warta Zawiercie, RKS Grodziec - Polonia Poraj, Śląsk Świętochłowice - Górnik Piaski, Sarmacja Będzin - BS Polonia Bytom i Zieloni Żarki - Unia Dąbrowa Górnicza. Natomiast na inaugurację sezonu w II grupie IV ligi zmierzą się: GKS Radziechowy-Wieprz - Decor Bełk, Dąb Gaszowice - LKS Czaniec, Polonia Łaziska Górne - GKS II Tychy, Drzewiarz Jasienica - Wilki Wilcza, Podbeskidzie II Bielsko-Biała - MRKS Czechowice-Dziedzice, Płomień Połomia - Unia Racibórz i Spójnia Landek - Odra Centrum Wodzisław Śląski, a LKS Goczałkowice czeka na wynik barażów i pierwszy mecz rundy jesiennej zagra na wyjeździe na boisku zespołu, który wywalczy utrzymanie w IV lidze.

Dodajmy jeszcze, że w trakcie dyskusji najwięcej miejsca poświęcono sprawie przepisu o młodzieżowcach i na koniec przejdźmy do barażów. Najpierw ustalono, że mecze rozegrane zostaną 1 sierpnia o godzinie 18.00 i 5 sierpnia o godzinie 17.00. Następnie wylosowano gospodarza pierwszego meczu, który odbędzie się w Ustroniu, a rewanż nastąpi w Jaworznie. Sprecyzowano także, że w barażach, które są kontynuacją poprzedniego sezonu, zgodnie z obowiązującą w nim regułą na boisku będzie musiał przebywać co najmniej jeden młodzieżowiec oraz uzgodniono, że 31 lipca obydwa kluby przedstawią listę zawodników uprawnionych do gry.

SPARINGI LATO               SPARINGI
REGIONALNE/WSZYSTKIE

TRANSFERY TRANSFERY

 

źródło: slzpn.katowice.pl
foto: slzpn.katowice.pl

 

VIDEO